Na zajęciach fizyki tylko wybrańcy przykładali wagę do tematów wyjaśnianych przez profesora na tablicy. Pojawiały się tam tajemnicze nazwy, na przykład energia kinetyczna, energia potencjalna pola albo sprężystości… Ciężko wymagać pasji i zainteresowania na takie nazwy, ale słusznie mieć ogólne pojęcie, jak te czy inne dziwne nazwy wpływają na znany nam świat. Zawiłe?

sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Tylko na początku. Energia potencjalna sprężystości to zdolność pewnej, elastycznej bryły, do wykonania pewnej pracy fizycznej. Jednym słowem: sprężyny. Tu dobrze pomyśleć, jak często napotykamy w ciągu dnia sprężyny w wielu formach i w najróżniejszych użyciach, nieraz zupełnie niedostrzegalne, niedostępne przed spojrzeniem niewtajemniczonego.

Podstawowym przykładem sprężyny może być ten, który w pierwszej chwili nasuwa się na myśl: helisoidalny zwój drutu, który reaguje siłą po jego ściśnięciu. Tego rodzaju sprężyny znajdziemy w przeróżnych miejscach, począwszy od zwyczajnych długopisów, poprzez amortyzatory samochodowe, do resorów cięższych urządzeń, takich jak wagony kolejowe. Taka pozornie bardzo prosta konstrukcja to zwyczajnie zrolowany drut lub pręt o różnych rozmiarach. Wytwarzanie takich sprężyn na naszym kontynencie i na całym świecie jest szczególnie popularna ze względu na liczne zastosowania.

Następnym powszechnym typem sprężyny jest sprężyna taśmowa. Nie jest na tyle wszechobecna, ale wszyscy, którzy posiadają w domach różne starszego typu zabawki nakręcane korbką, mechaniczne zegarki na rękę czy zegary wahadłowe, może uświadomią sobie, jak często tego typu elastycznym element stanowił zasilanie bardzo istotnych maszyn – również zegarów na wieżach kościelnych i ratuszowych w licznych miastach.

Wpadł Ci w oko przedstawiony tekst? Jeśli tak, to zobacz również proponowane informacje, które zawierają pokrewne informacje na opisywany wątek – jeśli masz ochotę, to zbadać kliknij tu!

Chociaż zegarmistrzowskie sprężyny takich maleńkich i tych monstrualnych rozmiarów to raczej specjalistyczne produkcje, tego rodzaju sprężyny wciąż są w użyciu w wielu rozwiązaniach technologicznych i produkowane w naszych fabrykach.

Po przeglądnięciu powyższego artykułu kusi Cię, by napisać na naszej stronie swoje komentarze na nasz temat? Nie zwlekaj! Każda ocena będzie dla nas kluczowa.

Poza wspomnianymi dwoma, nasuwającymi się jako pierwsze, przykładami, firmy wytwarzające części sprężyste oferują ogromną liczbę innych wyrobów: sprężyny do ściskania, do skręcania, taśmowe, a także tak zwyczajne elementy jak kółeczka do kluczy… A wszystko to opiera się właśnie na elementarnej zasadzie energii potencjalnej sprężystości.