Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Kierowcom nie trzeba opowiadać, jaką rolę odgrywa zawieszenie pojazdu. Producenci i oczywiście właściciele starają się unowocześnić auta, zwiększając komfort jazdy. Sprężyny wpływają na poczucie bezpieczeństwa podróżujących i pewność kierującego. Czy dobrym pomysłem są sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne funkcjonują trochę inaczej niż zwykłe. Są elastyczne i skutecznie dopasowują typ reakcji do konkretnej sytuacji. Wygoda jazdy maleje, jeśli sprężyny są gęsto rozmieszczone i w dodatku krótkie, a tego typu zawieszenie ma większość pojazdów. Nowe sprężyny mają inną budowę: nie są równe, mają górę i dół, przerwy między zwojami też są odpowiednio rozróżnione. W ten sposób nawet przy niskim zawieszeniu podnosi się wygoda podróży.

Czy warto wybierać progresywne sprężyny?
Dla wielu taki model sprężyn jest za bardzo nietypowy i raczej nie uznają ich działanie. Producenci obecnie nie montują takiego zastosowania w autach, więc sprężyny progresywne można kupić jedynie jako części zamienne. Wadą może być to, że samochody są stabilne w inny sposób na zakrętach. Rzeczywiście, ich zachowanie jest zmienne w zależności od sytuacji. Pojazd inaczej reaguje na skręty w różne strony, inaczej działa przy hamowaniu. Trzeba się oswoić ich zachowania i spróbować kontrolować samochód.

Autor: Opel

Instalacja
Następną rozbieżnością pomiędzy sprężynami progresywnymi a tradycyjnymi jest rozróżnienie na część dolną i górną. Należy zamontować je w serwisie, bo niekoniecznie mamy umiejętności. Mechanik musi założyć sprężyny w odpowiednim kierunku, żeby mogły działać jak należy.

Poza tym przepisy są identyczne, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: wymienia się je parami, na jednej osi właściwe części.

Kiedy wymieniać sprężyny?
Przy okazji można przypomnieć, że cykliczne kontrolowanie zawieszenia i wymiana sprężyn są obowiązkowe. Można przeprowadzić dokładny przegląd zanim nadejdzie zima, żeby uniknąć wypadków. Sprężyny rdzewieją w zimowych drogowych warunkach, a sól, którą posypywane są jezdnie głównie im szkodzi.