Krajowe drogi nie przedłużają życia autom. Szczególnie w okresie zimowym zawieszenie jest zagrożone. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie samochodu – można wtedy wymienić sprężyny. Kiedy sprawdzić stan zawieszenia?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Zostawiając temat kłopotów na polskich drogach, zima jest czasem sypania jezdni. Sól razem z ulubionym błotem inicjują korozję. Znowu więc powinniśmy wymieniać tłumiki, a również elementy zawieszenia i sprężyny. O nich zwykle zapominamy, a to poważny błąd. Uszkodzona sprężyna w każdej sytuacji może puścić.

Rodzaj sprężynBardzo często przy przeglądach nie pamiętamy o sprężynach śrubowych, chociaż są bardzo istotnym elementem zawieszenia. Podtrzymują ciężar pojazdu również w czasie postoju, mają wpływ na wysokość prześwitu pod samochodem i przechowują energię. Poza tym absorbują wstrząsy, gdy jedziemy po wyboistych trasach. Przy okazji zbierają różne zabrudzenia.

Osłona sprężyny ściera się, a odsłonięta stal niestety zaczyna korodować. Jazda w związku z tym staje się mniej bezpieczna, dlatego, że w nie wiadomo, kiedy sprężyna pęknie. Warto wiedzieć, że skorodowane sprężyny pogarszają sprawność hamowania o klika procent, a na to w czasie zimy nie możemy sobie pozwolić.

Chevrolet

Autor: Mototarget.pl
Źródło: © Mototarget.pl

Kiedy sprawdzamy zawieszenie?Istotne jest to, że niszczenie sprężyn śrubowych zależy głównie od wielkości auta, nie od tego, ile jeździmy. Im cięższe auto, tym częściej trzeba sprawdzać stan sprężyn i zmieniać je.

Jeśli fascynuje Cię omawiana problematyka, zerknij na źródło info (http://www.stanmal.pl/) w tamtym miejscu zawarte także Cię niezwykle zaciekawi. Nie czekaj więc i kliknij tutaj.

Trzeba więc wybrać się na stanowisko pomiarowe i sprawdzić geometrię samochodu. Jeśli jest naruszona, to oznaka, że czas na sprawne sprężyny.

Wymiana sprężynFachowcy w warsztacie nie mają z wymianą najmniejszego problemu. Jeśli jednak chcemy zająć się tym sami, niezbędny będzie zwykły ściągacz sprężyn. Może okazać się raczej, że jednorazowy zakup sprzętu kosztuje więcej niż mechanik.

Czy to zagadnienie niezwykle Cię interesuje? Jeżeli tak, to kliknij tutaj i poznaj naszą firmę – poznasz w tym miejscu nieziemsko ciekawe informacje.

bardzo ważne jest to, że powinniśmy zmienić sprężyny na osi i nie wolno wymieniać ich po jednej stronie samochodu. Najlepiej poszperać w częściach zamiennych – nie mamy obowiązku zakupu firmowych sprężyn.