Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, że sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Należy tylko porozglądać się wokół siebie, by wymienić przynajmniej parę przedmiotów, których działanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest niewielka, ale niezwykle ważna.

A kanapa? To pewne, że, większość z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed lat. Skrzypiące sprężyny dźgające w kręgosłup przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn poszła do przodu od tamtych lat znacznie i dzisiejsze sofy i materace na sprężynach są wygodne i trwałe i nie grozi nam, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A bywały i takie przypadki.

Całkiem sporo sprężyn można znaleźć w samochodzie. Cała amortyzacja kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Kiedy spojrzymy pod samochód, lub pod maskę z łatwością, od razu dostrzeżemy przynajmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się co najmniej cztery typy sprężyn. Są sprężyny naciskowe – to znaczy te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, musimy rozciągnąć a one będą dwa elementy ściągać do siebie. Mamy także sprężyny skrętowe. Takiego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w piwnicy przynajmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą nakładamy wieczko i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Choćby dla zabawy możemy pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują sprężyny. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Chyba w każdym kiosku można zakupić bardzo długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej „schodzić” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny można znaleźć w każdym miejscu! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.