Oczy są absolutnie jednym z podstawowych narządów każdego człowieka. Niestety, współczesne czasy są bardzo kłopotliwe dla oczu, gdyż sporo czasu spędza się przed ekranem telewizora lub komputera. Na szczęście, dzisiaj medycyna wyróżnia się doskonałym poziomem rozwoju i schorzenia, jakie jeszcze niedawno były nieuleczalne, obecnie można skutecznie wyeliminować. Jakie są w takim razie najbardziej popularne choroby siatkówki oraz w jaki sposób się je leczy?

przekrój naukowy oka

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Często, stosuje się leczenie farmakologiczne, czyli przyjmowanie koniecznych medykamentów oraz suplementów diety, które mają korzystnie wpłynąć na kondycję oczu. Poza tym, leczenie chorób siatkówki odbywa się także z wykorzystaniem laserów. Takie terapie są najczęściej realizowane w bardzo krótkim czasie oraz gwarantują rzeczywiście świetne rezultaty. Więcej odnośnie tematu na www.lexum.pl/choroby-siatkowki.html.

w gabinecie okulistycznym

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com

Leczenie laserem jest poza tym bezpieczne i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji, co też trzeba mieć na względzie. Dzisiaj, podobne rozwiązania charakteryzują się zresztą dużo większym zainteresowaniem. Rzecz jasna, laseroterapia może być zabiegiem jednorazowym, aczkolwiek czasami istnieje konieczność jego kilkukrotnego powtarzania. Wszystko jest zależne od rodzaju schorzenia. Leczenie siatkówki odbywa się również przy udziale technik chirurgicznych. Przykładem efektywnej metody jest między innymi krioterapia, w jakiej największą rolę odgrywają niskie temperatury. Zresztą, krioterapia stosowana jest również w przypadku innych chorób.

Jednym z najpoważniejszych problemów związanych z siatkówką jest jej odwarstwienie bądź odklejenie się. Dodatkowo, dosyć często spotykane jest też zwyrodnienie plamki żółtej, występujące głównie wśród osób starszych. Chory widzi tylko te elementy, które skupiają się w centrum pola przebieg leczenia i terapia. Do rzadkości nie należy też retinopatia cukrzycowa. Jest ona, jak sama nazwa sugeruje, powiązana z cukrzycą, w wyniku której niszczeją naczynia krwionośne siatkówki oka. Niestety, cukrzyca jest dzisiaj bardzo częstą chorobą, wobec tego kiedy się z nią walczy, bezwzględnie trzeba wziąć pod uwagę także zdrowie swoich oczu. Ostrożne powinny być również osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, jako że może ono wywołać retinopatię nadciśnieniową.