Czy zauważyliście, że sprężyny są w całym naszym domu? Należy tylko porozglądać się wokół siebie, aby wymienić przynajmniej parę rzeczy, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być chociażby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest niewielka, lecz niezwykle istotna.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

A kanapa? To pewne, że, większość z nas ma w pamięci stare wersalki sprzed lat. Skrzypiące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy każdej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już szczęśliwie było minęło.

Gdy będziesz potrzebować pokrewnych informacji na temat omawiany w powyższym wpisie, to wejdź tu listwy wykończeniowe pcv – z pewnością te materiały także Cię zaintrygują!

Produkcja sprężyn poszła naprzód od tamtego okresu znacznie i obecnie sofy i materace sprężynowe są wygodne i trwałe i nie nie musimy się bać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A bywały i tego rodzaju przypadki.

Całkiem sporo sprężyn można znaleźć w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli spojrzymy na podwozie, lub pod maskę bez problemu, od razu dostrzeżemy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Naturalnie sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – to znaczy takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy.

Jeśli użyta w powyższym tekście narracja do Ciebie przemówiła, to zobacz tu (http://stacjakontroli.wroclaw.pl/) inne tego rodzaju porady – one dotyczą analogicznej problematyki.

Mamy także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, musimy naciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie. Możemy wyróżnić również sprężyny skrętowe. Takiego typu sprężyny wykorzystuje się chociażby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą nakładamy pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki warto pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują sprężyny. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Właściwie w każdym kiosku możemy kupić bardzo długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę naciąganą teorią, ale rozejrzyjcie się tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików albo materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.