Po komunie w polskim krajobrazie wiele rzeczy się zmieniło. Najważniejsze jednak zmiany zaszły tam, gdzie kiedyś było nieciekawie i pustu: w edukacji. W czasie komunizmu były tylko państwowe uczelnie, na które udawali się nieliczni, podobnie było z nauką języków obcych: wszyscy musieli się uczyć języka rosyjskiego. Dziś na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i poznawać języki, które chcemy. Kreuje to sytuacje, iż wielu z nas wybiera takie języki obce, że aż na samo brzmienie niektórych słów, staje włos na głowie…

nauka w bibliotece

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Weźmy taki język mandżurski. Pomocy naukowych: ćwiczeń i słowników do nauki języka mandżurskiego nie kupisz w znanej sieci sklepów, nie znajdziesz tak łatwo kursu na płytach, jak do niemieckiego czy hiszpańskiego, więc po co taki trud? Najnormalniej otworzyliśmy się na świat, mamy możliwość podróżowania, więc czerpiemy garściami z tych możliwości. Możemy z też uczyć się innych ciekawych, ale wejdź dość egzotycznych języków.

Weźmy pod uwagę taki język mongolski. Brzmi dość znajomo, tak, wiemy, gdzie jest kraj, lecz zagłębiając się w ten język dostrzegamy historię Mongolii, spotykamy jej mieszkańców, to niezwykle intrygująca podróż. Co prawda nauka języka mongolskiego (komunikuj się w języku mongolskim) nie jest łatwa, brakuje raczej pomocy naukowych: słowników czy podręczników, ale zapraszamy do: witryna w tym temacie jeśli tylko naprawdę ma się ochotę, naprawdę można dotrzeć do odpowiednich materiałów.

Nie inaczej jest z innymi językami egzotycznymi, na przykład, ciężko o podręczniki i słowniki do nauki języka ormiańskiego czy azerskiego, macedońskiego czy hindu, mandżurskiego czy tajskiego…Zdecydowanie łatwiej jest za to z niezbyt prostymi językami, ale jednak europejskimi. Nauka języka norweskiego (egzotyczny język ormiański) czy fińskiego to większa dostępność słowników i innych akcesoriów. Łatwiej też o kursy, zwłaszcza, że wielu rodaków wyjeżdża do Skandynawii pracować. Warto przemyśleć, czy opłaca się bardziej uczyć się trudnego języka, ale dostępnego (materiały, kursy) czy ciężkiego, ale niedostępnego (ciężko o pomoce naukowe), gdyż od tego wiele zależy.