Czy w każdym przypadku brak posiadania średniego wykształcenia, przynajmniej, sprawia, że mamy ogromne kłopoty z tym by radzić sobie w życiu? Z pewnością jest dużo osób, które ogólnie fajnie sobie potrafią poradzić, a jakby nie patrzeć mają tylko ukończoną szkołę zawodową czy nawet podstawówkę / gimnazjum.

liceum Wrocław

Autor: Moody College of Communication
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakże im konkretniejsze wykształcenie, tym bardziej znaczące szanse na wiedzenie normalnego życia. Ciężko prowadzić szczęśliwe życie jeśli nie mamy pieniędzy. I właśnie dlatego starajmy się o to by mieć średnie wykształcenie. Szczególnie, że nie jest w dzisiejszych czasach zaliczyć liceum – to dla dorosłych. Co jak co, ale trudno tak naprawdę pojąć w szczególności bezrobotnych, którzy co prawda chcieliby wreszcie znaleźć zatrudnienie, lecz nie chcą iść do szkoły.

W wielu przypadkach 16-latkowie wybierają właśnie szkołę licealną – dużo rzadziej technika oraz zawodówki. Pytanie jest podstawowe: czy to bardzo dobrze, że liceum we Wrocławiu, Kielcach albo Krakowie to nadal najpowszechniejsza alternatywa edukacyjna? Jeśli ktoś zakłada, iż bez kłopotu zda za trzy lata egzamin maturalny, bez wątpienia nie może nawet przez chwilę typować innego wyjścia, to pewnie jasne.
Jeżeli mimo wszystko jesteśmy kiepskimi uczniami albo nawet zwykłymi przeciętniakami, szanujmy zawodówki. Choć aktualnie są one w bardzo dużym kryzysie, to nareszcie uczeń, który uczęszcza do szkoły zawodowej nie jest tak jakby nazywany nieukiem. Aktualnie coraz powszechniej zwłaszcza chłopcy wiedzą, że pozyskanie porządnego zawodu jest fajną okazją. Bo czy ktokolwiek z nas widział mechanika samochodowego albo hydraulika na bezrobociu?
Są także technika: jeżeli to porządne technikum, w zasadzie wyłączną wadą jest oczywiście konieczność zostania w szkole rok dłużej. Niby to tylko jeden rok, lecz jeżeli naszymi kolegami są głównie licealiści w naszym wieku, rozłącza w chwili jechania na studia może denerwować. No niech każdy czytelnik sensownie podejdzie do edukacji. To pewnie typowe, że takowe porady nie mogą załatwić wszystkiego za nas. Tylko my musimy podjąć ostateczną decyzję. No to niby którą ze szkół wybieramy?