Każdy harcerz czy zuch chce zdobywać sprawności harcerskie, jakie świadczą o posiadanych przez niego umiejętnościach oraz zwiększają liczbę oznaczeń, które doszywane są do jego munduru. Na ogół przydzielane są na obozach bądź biwakach, kiedy można wykazać się swoimi talentami oraz zrealizować wymogi wymienione przy konkretnej sprawności. Co dokładnie trzeba zrobić, by je zdobyć?

maszerujący harcerze

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Zacznijmy od tego, co to jest sama sprawność. To okazana przez harcerza kompetencja w jednej z dziedzin. Zależnie od posiadanych sprawności zdobywa się kolejne stopnie harcerskie. Aby rozpocząć starania o określoną sprawność, należy wystąpić z taką chęcią do swojego drużynowego. Wymagane jest również przedstawienie karty próby sprawności, w której starannie ukazany jest plan zadań. Jeśli harcerz nie potrafi go samemu sporządzić, może poprosić o wskazówki zastępowego bądź starszego harcerza, który już nieraz opracowywał plan niniejszych działań. Po zaprezentowaniu nadmienionej karty próby, drużynowy dopuszcza harcerza do realizowania zamierzonych zadań podczas rozkazu. Harcerz ma ok. miesiąca albo dwóch, aby przeprowadzić wszystkie czynności wypisane w karcie i uzyskać wiedzę odnoszącą się do określonej sprawności. Jeżeli poddaje się trudniejszym próbom w celu osiągnięcia rzeczywiście niełatwej do uzyskania sprawności, czas ten może zostać wydłużony – zobacz na stronie.

Zobacz, czy następny link jest tym, czego akurat szukasz. Z pewnością niezwykle może pomóc Ci w Twoim projekcie, który aktualnie robisz. Sprawdź, naprawdę nie pożałujesz!

Zaliczaniem zadań trudni się drużynowy albo osoba przez niego wskazana, a gdy wszystkie czynności są poprawnie wykonane, przydziela się sprawność, również w rozkazie. Karta prób jest trzymana w dokumentach konkretnej drużyny. Po nadaniu sprawności harcerz otrzymuje odznakę, jaką będzie nosić na prawym rękawie munduru. Harcerz musi ją samemu przyszyć. Jeśli z jakiś przyczyn sprawność będzie zabrana, harcerz, może powtórzyć próby za 6 miesięcy i w tym okresie ma zabronione noszenie tej odznaki. Sklep harcerski WGL

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com
Oznaczeniem nadzwyczaj pożądanym przez harcerzy jest także krzyż harcerski. To odznaka przyznawana harcerzom, którzy dzięki swoim działaniom szczególnie sobie na nią zasłużyli. Jeżeli i ty chcesz ją otrzymać, musisz mocno angażować się w życie swojej drużyny, zdawać następne sprawności oraz uzyskiwać coraz wyższe stopnie, pomagać innym, jeździć na obozy, a także po prostu być wzorowym harcerzem.