Wielu ludzi z całego świata jest zdania, że język polski jest jednym z bardziej kłopotliwych języków na Ziemi. Bierze się to zarówno z skomplikowanej gramatyki, jak i z wymowy, która obcokrajowcom sprawia wiele trudności. Nawet samym obywatelom Polski czasami ciężko jest do końca pojąć niektóre zasady gramatyki czy zapis i wymowę części słów. Kłopotliwa bywa ilość przypadków, która w języku polskim jest wyjątkowo duża.

lekcje angielskiego

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto język polski od w zasadzie każdej zasady ma wielką liczbę wyjątków, których można tylko nauczyć się na pamięć. Cudzoziemcy chcą opanować język polski z różnych przyczyn. Tym, który pojawia się szczególnie często, jest posiadanie rodziny na terenie Polski i wyjazd do tego kraju. Po założeniu rodziny z kolei występuje łatwość w uczeniu pociechy obydwu różnych języków, którymi władają rodzice. Takie rozwiązanie jest szczególnie pozytywne w nauce języków, ponieważ dzieci najłatwiej przyswajają sobie nowe słówka i reguły.

Elementarze i nauka czytaniaW Polsce przyjęte jest, że nauka pisania i abecadła przebiega z wykorzystaniem elementarza. Z książką tego rodzaju pociecha zapoznaje się w większości przypadków w pierwszej klasie szkoły podstawowej. W książce takiej zaprezentowane są kolejne litery polskiego alfabetu, zwykle ozdobione ilustracjami ułatwiającymi utrwalanie wiedzy. Są tam też proste wierszyki i piosenki oparte na abecadle. Z kolei nauka czytania w języku polskim zazwyczaj przebiega w domu, o ile rodzice zwracaja na to uwagę. Nauka porządnego i kształtnego pisania zazwyczaj odbywa się w szkole, w pierwszych klasach – czytaj więcej.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com

Dla obcokrajowcówJak już zostało wspomniane, język polski dla obcokrajowców bywa niezwykle kłopotliwy do nauczenia się. Specyficzne jest to, że zwykle niepolecane jest uczenie się go z elementarzy i podręczników na własną rękę. Wypływa to zwłaszcza z zawiłości w wymowie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zazwyczaj zapisanie się na kurs języka polskiego, lub też uczenie się go na co dzień przy okazji mieszkania w kraju. Nauka może też przebiegać w sposób bardziej innowacyjny, z zastosowaniem urządzeń. Przykładem mogą być specjalne kursy (nasze dane kontaktowe), które prowadzą rozmaite organizacji, a które prowadzone z wykorzystaniem aplikacji takich jak Skype.