Jednym z najważniejszych atrybutów każdego harcerza jest jego ubiór. Mundur harcerski jest bez wątpienia bardzo charakterystyczny i trudno go pomylić z jakimkolwiek innym. Niemniej nie byłby całkowity, gdyby nie odpowiednie dodatki do munduru harcerskiego. Należy zatem przekonać się, co każdy harcerz musi mieć, aby wyglądać idealnie. W głównym stopniu niezwykle ważne jest odpowiednie nakrycie głowy.

Obóz harcerski

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej jest to tzw. rogatywka albo beret w kolorze wybranym przez drużynę. Jednak na głowie harcerzy może pojawić się również inne nakrycie głowy, np. kapelusz. Do nakrycia głowy przypina się zwykle lilijkę. Nieco odmienna sytuacja jest w przypadku zuchów, którzy posiadają specjalne berety tudzież czapeczki z daszkiem. Na ramionach harcerzy znajdują się specyficzne naramienniki, jakie zakłada się na pagony w barwach drużyny. Na pagonie mogą być umieszczone rozmaite ważne informacje, takie jak na przykład ilość gwiazdek otrzymanych przez harcerza. Pod kołnierzem natomiast dopięta musi być chusta.

Jej kolor także jest wybierany przez drużynę i powinien być identyczny u poszczególnych jej członków. Przez lewe ramie przekłada się sznur funkcyjny. Niezwykle istotny jest również pas, jaki zakłada się zarówno do spodni i spódnicy . Dziewczęta zakładają ciemne pasy, zaś chłopcy zielone, chociaż można zastąpić je także brązowym pasem skórzanym. Na nogach harcerzy, poza butami, zakładane są także getry, które również można dostać w różnych wersjach kolorystycznych i wybierane są indywidualnie przez każdą drużynę. Dodatkowo oprócz getrów można założyć wielobarwne wywijki. Jak więc widzimy, strój harcerski nie musi być wcale mało oryginalny.

skauci

Autor: wittco.gmbh
Źródło: http://www.flickr.com

Ilość dodatków sprawia, iż harcerze wyglądają bardzo oryginalnie i pięknie. Oczywiście opisane wyżej akcesoria są jedynie przykładem. Mnóstwo drużyn posiada swoje własne tradycje i niejednokrotnie na stroju może mieścić się wiele innych dodatków albo naszywek.

Nie rezygnuj – kontynuuj oglądanie (http://www.sklep.sport-max.pl/ser-pol-261-Bialko-Trec-Whey-100.html) wciągających Cię postów. Znajdziesz ich stosunkowo wiele na naszej kolejnej stronie. Zapraszamy!

Te kwestie zawsze dobrze jest skonsultować z drużynowym. Zastanawiasz się, gdzie możesz zgromadzić wszystkie akcesoria do munduru harcerskiego? Przydatna powinna okazać się składnica harcerska online, gdzie bez większego kłopotu możesz odnaleźć i zamówić wszystkie przydatne dodatki, a w tym cały mundur harcerski.