Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, iż sprężyny znajdują się w większości przedmiotów codziennego użytku? Trzeba tylko rozejrzeć się wokół siebie, by wymienić przynajmniej kilka rzeczy, których działanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest niewielka, lecz niezwykle ważna.

A tapczan? Naturalnie, wielu z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Trzeszczące sprężyny wbijające się w plecy przy każdej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już szczęśliwie było minęło. Produkcja sprężyn rozwinęła się od tamtego czasu znacznie i teraz kanapy i materace na sprężynach są wygodne i wytrzymałe i nie grozi nam, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i tego rodzaju przypadki.

Całkiem sporo sprężyn można odszukać w naszym aucie. Cały system amortyzacji kół i wiele elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy zajrzymy pod samochód, albo pod maskę z łatwością, od razu zauważymy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Są sprężyny naciskowe – czyli te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, należy rozciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie.

Jeśli przedstawiana tutaj tematyka jest dla Ciebie interesująca, to ponadto sprawdź również pozostałe warte przejrzenia (http://odlew.com.pl/materialy-na-formy/materialy-obrabialne/plyty-poliuretanowe-modelarskie-ebaboard) artykuły!

Są również sprężyny skrętowe. Takiego typu sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą nakładamy pokrywkę i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki możemy pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują sprężyny.

Jeśli wykorzystana w tym materiale narracja do Ciebie trafia, to zobacz tutaj (https://probudiament.pl/ciecie-zelbetu/) inne tego rodzaju wpisy – one odnoszą się do analogicznej tematyki.

Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Właściwie w każdym kiosku można znaleźć niezwykle długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej „schodzić” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny można znaleźć w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.