Nauka konnej jazdy jest to ogromna przygoda, którą możemy zacząć praktycznie w każdym wieku. Koń to ładne, inteligentne i wrażliwe zwierze. Wywołuje nie tylko sympatię, ale też respekt. Warto poznać bliżej tegoż czarownego zwierzaka – najlepiej z jego grzbietu.

koń

Autor: Sara Mofford
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy rozpocząć naukę konnej jazdy i w jaki sposób się do niej przygotować? Dziecko ma możliwość wejść na konia praktycznie kiedy umie już samodzielnie siedzieć, choć większość klubów jeździeckich nie przyjmie maluszka młodszego niż 3 lata. Lekcje jazdy kluby zazwyczaj prowadzą dopiero dla pociech 7 – letnich. Ale to nie wiek sam w sobie jest ważny. By naprawdę uczyć się jazdy konnej musimy posiadać jeszcze: odpowiedni wzrost (nogi winny wystawać za siodło), moc (ażeby koń odczuwał, że mały człowiek ciągnie za cugle) a także być właściwie dojrzałym psychicznie.

Ten ostatni punkt jest najważniejszy. Nauka konnej jazdy pójdzie sprawnie jeżeli maluch rozumie polecenia instruktora i będzie gotowe je realizować. Musimy zdawać sobie sprawę, iż z początku nie wszystko się udaje. Jeśli koń idzie gdzie indziej, niż chce dziecko, to nie znaczy, że koń jest niesubordynowany, jedynie to że mały człowiek nie potrafi jeszcze z „nim się dogadać”. Jeśli dziecko nie radzi sobie z rozmowami ze zwierzęciem, zaczyna płakać, czy obrażać się to znaczy, że na lekcję jest jeszcze zbyt wcześnie. Moim zdaniem 12 lat, to jest dobry wiek, żeby zacząć naprawdę jeździć. Młodsze maluchy mogą korzystać z różnego rodzaju zabaw na koniu, jest to i zdrowe i przyjemne, lecz nie oczekujmy od nich, aby jeździły naprawdę.

koń

Autor: smerikal
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli zaś idzie o wzrost oraz siłę, to z pewnością małym dzieciom łatwiej będzie jeździć na małych koniach. Czy warto jeździć ? O ile dziecku się to podoba, to z pewnością. Warto wówczas dziecko posłać na półkolonie jeździeckie – odwiedź ten serwis. Jazda konna usprawnia funkcjonowanie organizmu, polepsza funkcjonowanie układu nerwowego, koryguje równowagę a także normalizuje napięcie mięśni. Poprawnie prowadzona nauka konnej jazdy jest również szkołą życia, przezwyciężania problemów i brania odpowiedzialności za żywe, nadzwyczaj delikatne zwierzę. Radzimy jednak nie zmuszać potomka do konnej jazdy. Mało kto pragnie robić coś, co musi. Z osób które nie umieją zwyciężyć lęku przed koniem, nie będzie dobrych dżokejów.