Harcerze są jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji młodzieżowych w Polsce. W kraju działają dwie największe organizacje harcerskie, do których należy większa część dzieci i młodzieży. Większa część członków po pewnym czasie rezygnuje z uczestnictwa w organizacji.

Część jednak zostaje, pełniąc w późniejszym czasie rolę instruktorów i przewodników dla nowych harcerzy. Część z nich jest w organizacji przez całe życie, po drodze zbierając różnego rodzaju odznaczenia i coraz wyższe stopnie w hierarchii. Działalność harcerzy miała specjalne znaczenie w czasie wojny, gdy stanowili oni realne wsparcie dla walczących żołnierzy. Obecnie do ich założeń należy krzewienie wśród młodych ludzi dobrych wartości takich jak przyjaźń i patriotyzm. Harcerze są rozpoznawalni ze względu na charakterystyczny harcerski mundur. Jego krój, odcień i dodawane do niego elementy zależą od rodzaju organizacji, a czasami także od drużyny.

Zasadnicze części munduru

Mundur i ekwipunek

Mundur dla harcerzy (od zucha do harcerza) składa się z dwóch zasadniczych elementów – bluzy harcerskiej i spodni albo spódnicy. Kolor munduru dziewczęcego zwykle różni się od tych chłopięcych. Wskazywane są różnorodne nakrycia głowy, do których należy beret z lilijką, różne kapelusze i czapka – więcej i więcej – typu furażerka. Do munduru dodaje się różnego rodzaju emblematy. Podstawowym z nich jest krzyż harcerski. Obecność tego typu symboli najczęściej zależy od stopnia, na jakim dany harcerz się znajduje. Dlatego przykładowo sznury funkcyjne mają zróżnicowane kolory.

Czy komentarze ze strony były aż tak inspirujące, że masz chęć napisać własny? Namawiamy Cię do tego. Będzie to dla nas ogromna radość.

Specyficznym elementem ubioru harcerskiego są również getry do kolan i solidne buty do poruszania się w różnorodnych warunkach.

Sklep z artykułami harcerskimi

W zasadzie w każdym mieście można znaleźć składnicę harcerską, w której do kupienia są wszystkie wspomniane wcześniej elementy. Sklep tego rodzaju powinien posiadać właściwe uprawnienia, a zatrudnieni wiedzę na temat obecnego umundurowania w różnych organizacjach. W takim punkcie można więc nabyć różnorodne naszywki na mundur harcerski, czapki i tym podobne produkty. Takie sklepy nierzadko znajdują się blisko siedzib organizacji harcerskich. Ostatnio popularne jest także nabywanie tego rodzaju elementów przez Internet.