Jeżeli wierzyć statystykom, to jednymi z bardziej poszukiwanych pracowników fizycznych bywają spawacze. Odpowiedzialnością za taki stan rzeczy należałoby w jakimś stopniu obarczyć obecny system edukacji, pomimo tego że nie bez znaczenia są też ogromne oczekiwania rodziców i samych uczniów. Miejmy świadomość, że nie każdy musi być inżynierem, gdyż w naszym kraju takich ludzi są już miliony.

spawanie

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak na pewno nie każdy będzie dobrym spawaczem, bo w tej pracy należy wykazać się dużą tężyzną fizyczną, zaangażowaniem, a także cierpliwością i dokładnością. Spawanie to dość szerokie pojęcie – kto potrafi obsługiwać popularną spawarkę elektryczną, ten niekoniecznie będzie w stanie spawać tigiem. W końcu nie każdy właściciel samochodu osobowego jest uprawniony do kierowania ciężarówką lub autokarem. Tak czy siak, uczący się rzemiosła robotnik ma nastawić się głównie na zdobycie cennych umiejętności i na początek zadowolić się wykonywaniem nieambitnych zajęć. Uczenie się zawodu obowiązkowo trzeba rozpocząć od zapoznania się z elementarnymi określeniami, aby później wiedzieć np. czym konkretnie różni się stal kwasoodporna od nierdzewnej. Jednak początkujący spawacz najwięcej czasu przeznacza na zdobycie nowych kwalifikacji. I w żadnym razie nie mamy tutaj na myśli samego spawania, ale inne, równie istotne umiejętności, np. szlifowanie, cięcie laserowe czy docinanie elementów. Należy zatem przypomnieć, że jedynie właściwie przygotowane komponenty można później z łatwością zmontować w jedną całość, w przeciwnym wypadku monterzy tracą godziny na ich dopasowanie.

cięcie stali

Autor: Carl Wycoff
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy rzemieślnik pracujący jako spawacz ma też po części być artystą, jak również w razie potrzeby zasugerować klientowi wybór najlepszego produktu, nawet jeżeli chodzi o kupno drobnostek. Pani domu rzadko wie, które dokładnie nakrętki nierdzewne warto wykorzystać do montażu balustrady .http://www.bth.pl/pl.sruby.html świetnie wiedzą, co jest piękne, to na razie na kwestiach montażu wcale się nie znają albo znają się bardzo słabo, a prędzej znajdą wspólny język z fachowcami, którzy również są estetami. A pamiętajmy o tym, że w modzie są teraz balustrady wykonane na indywidualne zamówienie – wystarczy dobrze przyjrzeć się choćby korytarzom w publicznych i prywatnych placówkach zdrowia lub urzędach.