Dzisiejszy system edukacji w znaczny sposób różni się od tego, który panował na przykład jeszcze pół wieku temu. Zmieniły go rozmaite reformy i nowe przepisy. Jedną z bardziej charakterystycznych zmian było na przykład przywrócenie gimnazjów, co wiązało się ze skróceniem czasu uczęszczania do szkoły podstawowej do sześciu lat. Za to w liceach ogólnokształcących skrócono okres nauki o rok. Zmieniły się także reguły przeprowadzania niektórych testów, dodano także pewną liczbę nowych.

Wynika z tego, że także przygotowania do egzaminów na poszczególnych etapach powinny odbywać się w specjalny sposób. Czasami dla uczniów nauka w szkole jest trudna i muszą chodzić na dodatkowe zajęcia poza godzinami lekcyjnymi. Do egzaminów również dobrze jest przygotowywać się poza szkołą. W tym celu prowadzone są między innymi kursy gimnazjalne na .

Test gimnazjalnyOd pewnego czasu gimnazjaliści w trzeciej klasie mają obowiązek napisania specjalnego testu. Jego celem jest sprawdzenie wiedzy z trzech lat nauki w gimnazjum. Wbrew pozorom od tego egzaminu dość dużo zależy, ponieważ liczba punktów uzyskanych na teście może zadecydować o dostaniu lub niedostaniu się do konkretnego liceum. Dla uczniów, którzy planują wybrać się do liceów o dobrym poziomie, jest to więc bardzo ważne. Z tej przyczyny wielu uczniów gimnazjów decyduje się na chodzenie na zajęcia pozalekcyjne przed testem. Chodzą oni na korepetycje, zapisują na różnorodne kursy, np. na Popularność zdobyły również rozmaite przykładowe zadania egzaminacyjne, umieszczane w dziennikach i w Internecie.

MaturaDla wielu osób matura jest jednym z najbardziej znaczących egzaminów w życiu. To od wyników matury zależy, czy uczeń dostanie się na zaplanowane przez siebie studia i wybraną uczelnię. W dawniejszych czasach matura r?matura (CN – kurs maturalny warszawa)?a się w znaczny sposób od tej dzisiejszej. Po pierwsze odmienna była postać matur ustnych, na przykład z języka polskiego. Do egzaminu we własnym zakresie przygotowuje się duża liczba maturzystów. Na przykład różnego rodzaju kursy maturalne organizowane są przez rozmaite organizacje. Przydatne bywają również kompendia wiedzy z danego przedmiotu w formie książki, w której wiadomości są rozmieszczone w sposób uporządkowany i przedstawione jasno i prosto. Z tego rodzaju pomocy korzysta wielu licealistów.