Placówka, jaka zajmuje się opieką nad dziećmi wcale nie musi być przedszkolem. Nie uzyskawszy statusu przedszkola, nie można jednak ubiegać się o dofinansowania samorządowe, które ustalone są na poziomie 75% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym. Żeby prowadzić przedszkole trzeba spełnić szereg rygorystycznych wymogów, dotyczących lokalu oraz jego wyposażenia.

Wyposażenie przedszkoli meble w przedszkolach podlegają kontroli pracownika PIS. Winny posiadać certyfikaty a także atesty zgodności z Normami Polskimi.

To przykuwający wzrok tekst, jednak oprócz tego zgłąb też inny zbliżony oraz równie nietuzinkowy wpis – my zalecamy to omówienie (http://www.brumet.com.pl/regaly-nierdzewne/).

Dotyczy to mebli zakupionych po 1997 roku, ale także muszą być dostosowane do reguł ergonomii. Oznacza to, iż każde dziecko musi mieć zmierzoną wielkość ciała, na podstawie jakiej określa się typ mebli dostosowany do danego malucha. Przedszkolak nie powinien siedzieć zbyt wysoko, ani też zbyt nisko. Nazbyt niskie krzesła dziecięce sprawiają, że maluch garbi się, nadmiernie wysokie, że nie ma właściwego podparcia dla pleców, zaś jego stopy nie opierają się o posadzkę, co obciąża młody kręgosłup .

nowoczesne przestronne wnętrze przedszkola

Autor: Wim Hanenberg.
Źródło: DuPont

Jeżeli planujemy uruchomić parę grup przedszkolnych, wiekowo zróżnicowanych, należy nabyć zestawy krzeseł a także stolików, blatów roboczych dostosowanych do indywidualnych wymogów dzieci. Istotne jest również, aby meble do szatni zrobione były solidnie, a przede wszystkim, aby nie miały wystających fragmentów, ani ostrych brzegów, które zagrażałyby zdrowiu dzieciaczków. Meble winny być solidne, ale przy tym niezbyt ciężkie – przedszkolak często sam będzie musiał sobie z nimi dać radę. Należy odnotować, że wszelkie prace polegające na aranżacji wnętrza, mocowaniu szafek, wieszaniu półek, warto powierzyć fachowcowi. Pewność, iż żadne krzesło maty pod krzesło nie rozpadnie się pod maluchem, żadna półka nie spadnie mu na główkę, znacznie ułatwia pracę – pozwala myśleć nie o bezpieczeństwie przedszkolaka, tylko o przedmiocie zajęć. Zobacz także .

Dla rodzicieli oddających swoje dziecko do niepublicznego przedszkola ważne jest, by w zamian za troszeczkę wyższe czesne niż w placówce państwowej, otrzymać np. lepszą ofertę edukacyjną, smaczniejsze posiłki, a również przyjemne, przytulne wnętrza, do których nie trzeba będzie codziennie „zaciągać” uprzedzone dziecko. Bajeczne wnętrza, kolorowe sprzęty – to wszystko łatwo uzyskać, bez ponoszenia wysokich kosztów. Wystarczy odrobina pomysłowości i troszeczkę czasu, żeby sprawić, że pokoiki przedszkolne, łazienki a także korytarze będą zachwycały nie tylko maluchy.