Coraz więcej młodych osób decyduje się na zdobycie wyższego wykształcenia. Jednakże rynek pracy nie jest w stanie przyjąć tylu absolwentów. Oczywiście niektóre kierunki nadal są perspektywiczne, jednak większość uczelni prezentuje coraz niższy poziom nauczania.

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest malejąca liczna kandydatów. Uczelnie aby zdobyć odpowiednią ilość studentów przeprowadzają kilka tur rekrutacji. W skutek czego maturzyści, którzy przechodzą rekrutację zazwyczaj zaniżają poziom.

podczas nauki

Autor: Pedro Ribeiro Simões
Źródło: http://www.flickr.com
Wybierając najlepszej dla siebie uczelni, powinno się wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Po pierwsze zastanów się, w czym jesteś naprawdę dobry. Jest to istotne pytanie. Warto dobrze wybrać, żeby nie zmarnować kilku lat. Oczywiście nie zawsze warto wybierać kierunek ze względu na pracodawcę. Czasami liczy się głównie nasze zaangażowanie. Oprócz tego pamiętajmy także o tym, że w trakcie studiów, na rynku pracy wiele może się zmienić.

Zanim wybierzesz modny kierunek studiów, dowiedz się wszystkiego o wybranej uczelni. Przede wszystkim czy jest nowoczesna. Niektóre osoby przy wyborze uczelni kierują się również jej lokalizacją. Naturalnie są miasta, przykładowo Wrocław, które swoim klimatem bardziej przyciągają przyszłych studentów i są postrzegane jako bardziej atrakcyjne dla studentów. Dla tych, którzy mają zamiar zamieszkać na dłużej w danym mieście, liczy się również lokalny rynek pracy.

Oprócz tradycyjnych uczeni wyższych w danym mieście, funkcjonują także uczenie prywatne. Na przykład popularna szkoła wyższa we Wrocławiu (tu więcej informacji: obszernie opisane na tej stronie) to wcale nie musi być Uniwersytet Wrocławski. Niektóre kierunki można studiować z sukcesami na prywatnej uczelni, na przykład psychologię oferuje także Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Jest to bardzo interdyscyplinarna placówka naukowo – dydaktyczna, w której pracują również profesorowie państwowych uczelni. Czasami niepaństwowe szkoły wyższe zapewniają znacznie lepsze zaplecze dydaktyczne niż uniwersytety. Głównie dzięki ciągłemu finansowaniu. Jeśli więc mamy możliwość wyboru między uczelnią państwową a prywatną, warto kierować się nie tylko prestiżem uczelni, ale też jej zasobami.