Twierdzą: „Ucz się, ucz, bo wiedza to potęgi klucz”. Ci co spróbowali i zostali w tego typu postanowieniu wiedzą, że jest tak właśnie jest i jednakowoż nieprawda. Wiedza jest bezdyskusyjnie potrzebna, żeby otrzymać lepszą pracę, a co za tym idzie lepiej, bardziej komfortowo żyć, ale z drugiej strony, co nam po wiedzy, gdy pracy nie ma, kiedy człowiek skończył trzy kierunki, a żaden pracodawca nie chce dać mu pracy. Nie są zainteresowani wykształceniem, pytają się go za to o wcześniejsze miejsca pracy, lecz kiedy miał je zdobyć, jak ciągle studiował. To kłopoty wielu młodych ludzi. Recepta dla kolejnych magistrów jest taka, że jak już koniecznie chcesz studiować coś z nauk humanistycznych czy społecznych to wybierz najlepiej studia filologii obcej.

nauka języków obcych w szkole

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Wiem, że nie każdy zgodzi się z takim stwierdzeniem, gdyż (to też prawda) studiowanie to jedno, lecz liczy się też pasja. Jeśli bowiem idziemy na studia, bo mamy prozaiczne powody, przykładowo ucieczka przed wojskiem, bo pragniemy poimprezować lub pomieszkać w wielkim ośrodku miejskim, a dokonując wyboru studiów nie mamy jakichś konkretnych postanowień, to taki przypadkowy wybór może nas wiele w przyszłości kosztować: brak perspektyw, brak pracy i Urząd Pracy… Jeśli idziemy jednak na studia , ponieważ są one właściwe z naszymi zainteresowaniami, które pragniemy rozwijać, to nie jest istotne czy będziemy studiować matematykę czy historię, na pewno jakoś się uda znaleźć fajną pracę.

Z drugiej strony, co osoba 19-letnia wie o życiu i o tym, co chce robić, wybieranie studiów w takim wieku jest trochę rzucaniem się na głęboką wodę: nie wiemy do końca, co w niej jest, nie wiadomo, czy cali i zdrowi z niej wypłyniemy. To chyba troszkę zbyt wcześnie podejmować tego typu postanowienia, korzystniej wyjechać na jakiś wolontariat, pojeździć po świecie, pomyśleć o swoim miejscu w rzeczywistości.

Wracając jednak do filologii to sprawa przedstawia się tak, że wiele humanistyczno-społecznych specjalizacji oferuje: politologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, polonistykę, psychologię, i tym podobne. Każdy z tych kierunków jest niezwykle interesujący, daje fajną wiedze, lecz nie daje żadnych umiejętności. Filologia daje jedną, lecz jakże konkretną: profesjonalną umiejętność posługiwania się danym językiem obcym . Nie musisz wybierać angielskiego, możesz wybrać się na filologię ukraińską, a później zajmować się tłumaczeniem z ukraińskiego. Ile jeszcze osób się tym trudzi? Nikt nie chce dać ci pracy? Działaj więc jako wolny strzelec i znajduj klientów.