Często myślimy o tym, do której szkoły posłać naszego malucha. Nie jest to łatwy wybór. Obecnie wydaje się, że maluch musi od maleńkości dużo się uczyć, by coś w życiu osiągnąć. Z drugiej strony nie chcemy naszemu dziecku całkiem zabierać bycia dzieckiem.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego powodu pojawia się dylemat. Ale dobrym rozwiązanie na pewno okaże się prywatna szkoła podstawowa. W prywatnej szkole zajęcia są prowadzone w taki sposób, żeby dziecko bardzo dużo zapamiętało w trakcie trwania zajęć. Dodatkowo, kiedy nauczyciel dostrzeże jakieś predyspozycje u dziecka, od razu podzieli się swoimi spostrzeżeniami z rodzicami i będą dziecku tak organizowane warunki w szkole, by mogło te predyspozycje, czy to do gry na gitarze czy trenowania jakiegoś sportu, rozwijać. W klasach w szkołach prywatnych jest mniejsza ilość dzieci, a to ma wpływ na komfort uczenia nauczyciela i komfort zdobywania wiedzy dziecka. Trzeba brać pod uwagę to, że dzieci nie potrafią jeszcze utrzymać koncentracji, kiedy coś nie bardzo je interesuje. Dlatego lepiej żeby w szkole podstawowej nasza pociecha została otoczone większą opieką, a tego można oczekiwać po prywatnej szkole.

przedszkole

Autor: Wim Hanenberg.
Źródło: DuPont

Przedszkole dla wszystkich dzieci

Kiedy przychodzi czas, że musimy zacząć prowadzać dziecko do przedszkola to jesteśmy w kropce. W sumie, z tym problem musimy zmagać się jakiś rok, a w większych miejscowościach zdarza się, że i dwa lata, przed tym momentem. Na początku musimy dziecko do takiego przedszkola zapisać. I nim jeszcze będziemy szukać wolnych miejsc w którymś przedszkolu, to trzeba się zastanowić czy szukamy przedszkola publicznego czy prywatnego. Jeśli mamy pieniądze, to na pewno warto wybrać przedszkole niepubliczne Wrocław.

Dzieci w tego typu przedszkolach mają fajniejsze warunki niż maluchy w przedszkolach publicznych. Jest dużo zajęć dodatkowych i nasze dziecko może w przedszkolu prywatnym spędzić więcej godzin niż w przedszkolu publicznym. Poza tym, kiedy będziemy poszukiwać miejsca w przedszkolu na ostatnią chwilę, to na sto procent będziemy mieli wybór jedynie wśród przedszkoli prywatnych, choć i tu może być problem, bo w publicznych przedszkolach zapisy odbywają się o wiele wcześniej. Jak to się mawia, małe dziecko, mały kłopot, duże dziecko, większy kłopot. I dopóki maluch jest z nami w domu, to nie musimy logistycznie rozwiązywać wszystkiego, to znaczy odbierania i zawożenia malucha do przedszkola. Poza tym nie wszystkie dzieci chętnie chcą zostawać w przedszkolu. Może być problem z histerycznymi reakcjami. Cóż lepiej jednak dać dziecko do przedszkola, by miało kontakt z dziećmi, bo potem w szkole podstawowej moglibyśmy mieć kłopot.