Problem niepłodności jest jednym z najpoważniejszych zmartwień dzisiejszej. niepłodność oznacza niemożność rozmnażania się i może oznaczać niezdolność do zajścia w ciążę lub jej donoszenia przez kobietę. W tej drugiej sytuacji pomocne w zapobieganiu mogą okazać się badania prenatalne, czyli diagnozowanie płodu.

Klinika leczenia niepłodności

Źródło: www.gyncentrum.pl

Niepłodność może być po stronie kobiety, mężczyzny lub pary. Ostatnio problem ten uznano za problem cywilizacyjny; aktualnie jego skala rośnie ze względu na generalnie rosnący poziom stresu, zanieczyszczenia przyrody i prowadzenie niewłaściwego trybu życia. Niepłodności nie można mylić z bezpłodnością, która oznacza trwałą niezdolność do posiadania potomstwa, spowodowaną na przykład usunięciem narządów rozrodczych.

Diagnostyka Diagnostyka niepłodności jest niezwykle potrzebna. Trzeba przeprowadzić badania prenatalne w tym kierunku w sytuacji, gdy kobieta pomimo usiłowań nie zachodzi w ciążę przez rok przy właściwej częstotliwości stosunków, bez użycia środków antykoncepcyjnych. Bezpośrednią przyczyną pojawiania się niepłodności są różne schorzenia. Najpowszechniejszą z nich jest cukrzyca, na którą chorują zarówno mężczyźni jak i kobiety i stać się przyczyną niezdolności posiadania potomstwa. Inne prawdopodobne przyczyny to impotencja u mężczyzn czy przedwczesne przekwitanie u kobiet. Diagnostyka umożliwi ustalenie powodu wystąpienia dolegliwości i określenie szans na zajście w ciążę.

TerapiaLeczenie niepłodności to temat ostatnio bardzo chętnie poruszany, także z uwagi na wiążące się z nim spory natury moralnej. Metoda leczenia uzależniona będzie od określonej przyczyny niepłodności. Może mieć miejsce przy pomocy lekarstw w celu regulowania jajeczkowania. W sytuacji niedrożności narządów rozrodczych konieczne bywają zabiegi operacyjne. Najszerzej znanym i często omawianym środkiem do walki z niepłodnością jest jednak zapłodnienie in vitro, zwane także pozaustrojowym. Polega ono na dokonaniu połączenia komórki jajowej z nasieniem na zewnątrz ciała kobiety, a później wprowadzeniu zapłodnionej komórki do organizmu.

To warte przejrzenia materiały, więc nie wahaj się oraz przeczytaj je – to pokrewna problematyka, która jest niewątpliwie godna uwagi.

Kontrowersje związane z tego rodzaju zapłodnieniem wynikają przede wszystkim z opinii części kościołów, które się takiej metodzie sprzeciwiają. Istotny jest także aspekt przechowywania nadprogramowej ilości komórek oraz używania ich do celów innych niż zapłodnienie i wprowadzenie do organizmu kobiety.

Źródło: Gyncentrum