Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy odnotowaliście fakt, że sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Trzeba tylko rozejrzeć się dookoła, aby wskazać”wyliczyć choćby parę rzeczy, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu chociażby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest niewielka, lecz niezwykle istotna.

A kanapa? To pewne, że, wielu z nas ma w pamięci stare wersalki sprzed lat. Skrzypiące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy najmniejszej próbie zmiany pozycji.

Kliknij ten odnośnik oraz zobacz więcej szczegółowych danych odnoszących się do prezentowanego tu tekstu. Z pewnością jest on niezwykle emocjonujący.

To już na szczęście było minęło. Produkcja(zobacz sprawdziany do otworów) sprężyn poszła do przodu od tamtych lat znacznie i dzisiejsze kanapy i materace sprężynowe są wygodne i wytrzymałe i nie nie musimy się bać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A zdarzały się i tego rodzaju przypadki.

Całkiem sporo sprężyn można odszukać w naszym aucie. Cała amortyzacja kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli spojrzymy pod samochód, albo pod maskę z łatwością, gołym okiem zauważymy przynajmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Jest kilka typów sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – czyli takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, należy rozciągnąć a one będą dwa elementy przyciągać do siebie. Możemy wyróżnić także sprężyny skrętowe. Takiego typu sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą musimy nałożyć wieczko i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Choćby dla zabawy możemy zastanowić się, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują sprężyny. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Właściwie w każdym kiosku możemy kupić bardzo długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest świetna – można kazać jej ”zeskakiwać” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale spójrzcie tylko dokoła. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.