Krajowe drogi nie przedłużają życia autom. Szczególnie w okresie zimowym zawieszenie jest zagrożone. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie samochodu – można wtedy wymienić sprężyny. Kiedy sprawdzić stan zawieszenia?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Zostawiając temat kłopotów na polskich drogach, zima jest czasem sypania jezdni. Sól razem z ulubionym błotem inicjują korozję. Znowu więc powinniśmy wymieniać tłumiki, a również elementy zawieszenia i sprężyny. O nich zwykle zapominamy, a to poważny błąd. Uszkodzona sprężyna w każdej sytuacji może puścić.

Rodzaj sprężynBardzo często przy przeglądach nie pamiętamy o sprężynach śrubowych, chociaż są bardzo istotnym elementem zawieszenia. Podtrzymują ciężar pojazdu również w czasie postoju, mają wpływ na wysokość prześwitu pod samochodem i przechowują energię. Poza tym absorbują wstrząsy, gdy jedziemy po wyboistych trasach. Przy okazji zbierają różne zabrudzenia.

Osłona sprężyny ściera się, a odsłonięta stal niestety zaczyna korodować. Jazda w związku z tym staje się mniej bezpieczna, dlatego, że w nie wiadomo, kiedy sprężyna pęknie. Warto wiedzieć, że skorodowane sprężyny pogarszają sprawność hamowania o klika procent, a na to w czasie zimy nie możemy sobie pozwolić.

Chevrolet

Autor: Mototarget.pl
Źródło: © Mototarget.pl

Kiedy sprawdzamy zawieszenie?Istotne jest to, że niszczenie sprężyn śrubowych zależy głównie od wielkości auta, nie od tego, ile jeździmy. Im cięższe auto, tym częściej trzeba sprawdzać stan sprężyn i zmieniać je.

Jeśli fascynuje Cię omawiana problematyka, zerknij na źródło info (http://www.stanmal.pl/) w tamtym miejscu zawarte także Cię niezwykle zaciekawi. Nie czekaj więc i kliknij tutaj.

Trzeba więc wybrać się na stanowisko pomiarowe i sprawdzić geometrię samochodu. Jeśli jest naruszona, to oznaka, że czas na sprawne sprężyny.

Wymiana sprężynFachowcy w warsztacie nie mają z wymianą najmniejszego problemu. Jeśli jednak chcemy zająć się tym sami, niezbędny będzie zwykły ściągacz sprężyn. Może okazać się raczej, że jednorazowy zakup sprzętu kosztuje więcej niż mechanik.poznaj naszą firmę – sportwheels.pl/product-pol-29507-GMP-ITALIA-ASTRAL-4×100-6-5×16-ET45-BLACK-DIAMOND.html -bardzo ważne jest to, że powinniśmy zmienić sprężyny na osi i nie wolno wymieniać ich po jednej stronie samochodu. Najlepiej poszperać w częściach zamiennych – nie mamy obowiązku zakupu firmowych sprężyn.