Na zajęciach fizyki tylko wybrańcy przykładali wagę do tematów wyjaśnianych przez profesora na tablicy. Pojawiały się tam tajemnicze nazwy, na przykład energia kinetyczna, energia potencjalna pola albo sprężystości… Ciężko wymagać pasji i zainteresowania na takie nazwy, ale słusznie mieć ogólne pojęcie, jak te czy inne dziwne nazwy wpływają na znany nam świat. Zawiłe?

sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Tylko na początku. Energia potencjalna sprężystości to zdolność pewnej, elastycznej bryły, do wykonania pewnej pracy fizycznej. Jednym słowem: sprężyny. Tu dobrze pomyśleć, jak często napotykamy w ciągu dnia sprężyny w wielu formach i w najróżniejszych użyciach, nieraz zupełnie niedostrzegalne, niedostępne przed spojrzeniem niewtajemniczonego.

Podstawowym przykładem sprężyny może być ten, który w pierwszej chwili nasuwa się na myśl: helisoidalny zwój drutu, który reaguje siłą po jego ściśnięciu.

Masz przeświadczenie, że pokrewne teksty wyjaśnią Ci bardziej tę sprawę? Jeżeli tak sądzisz, zobacz w tekście inny tego typu punkt widzenia.

Tego rodzaju sprężyny znajdziemy w przeróżnych miejscach, począwszy od zwyczajnych długopisów, poprzez amortyzatory samochodowe, do resorów cięższych urządzeń, takich jak wagony kolejowe. Taka pozornie bardzo prosta konstrukcja to zwyczajnie zrolowany drut lub pręt o różnych rozmiarach. Wytwarzanie takich sprężyn na naszym kontynencie i na całym świecie jest szczególnie popularna ze względu na liczne zastosowania.

Następnym powszechnym typem sprężyny jest sprężyna taśmowa. Nie jest na tyle wszechobecna, ale wszyscy, którzy posiadają w domach różne starszego typu zabawki nakręcane korbką, mechaniczne zegarki na rękę czy zegary wahadłowe, może uświadomią sobie, jak często tego typu elastycznym element stanowił zasilanie bardzo istotnych maszyn – również zegarów na wieżach kościelnych i ratuszowych w licznych miastach.

Wpadł Ci w oko przedstawiony tekst? Jeśli tak, to zobacz również proponowane informacje, które zawierają pokrewne informacje na opisywany wątek – jeśli masz ochotę, to zbadać kliknij tu!

Chociaż zegarmistrzowskie sprężyny takich maleńkich i tych monstrualnych rozmiarów to raczej specjalistyczne produkcje, tego rodzaju sprężyny wciąż są w użyciu w wielu rozwiązaniach technologicznych i produkowane w naszych fabrykach.

Poza wspomnianymi dwoma, nasuwającymi się jako pierwsze, przykładami, firmy wytwarzające części sprężyste oferują ogromną liczbę innych wyrobów: sprężyny do ściskania, do skręcania, taśmowe, a także tak zwyczajne elementy jak kółeczka do kluczy… A wszystko to opiera się właśnie na elementarnej zasadzie energii potencjalnej sprężystości.