Przedszkole jest placówką, gdzie najmłodsi w wieku kilku lat są przygotowywane do uczęszczania do placówek szkolnych. Z uwagi na wiek dzieci, zwłaszcza tych w najmłodszych grupach, zajęcia w przedszkoli w sporej części składają się z zabawy. Placówki przedszkolne zazwyczaj prowadzą wykwalifikowani pedagodzy, niekiedy są to na przykład zakonnice.

przedszkole

Autor: Wim Hanenberg.
Źródło: DuPont

We wszystkich przypadkach jednak powinny to być osoby mające doświadczenie w pracy z najmłodszymi. Sam budynek przedszkola to miejsce bardzo specyficzne, bowiem całe jego wyposażenie podporządkowane jest wymaganiom dzieci. Jest to niezwykle istotne z tej racji, że dzieci w murach przedszkolnych spędzają prawie cały dzień. Od zewnątrz budynki przedszkola rozpoznaje się często po przystrojonych oknach, a także po obecności placu zabaw. Po wejściu do środka z kolei krzesła dziecięce dioralino i inne tego rodzaju elementy wskazują jednoznacznie na charakter tego budynku.

Charakterystyczne wnętrza w budynku przedszkola
Z uwagi na to, że jak już było wspomniane, najmłodsi w murach przedszkola przebywają przez dużą część dnia, w budynku znajdują się specjalne pomieszczenia do korzystania właśnie przez podopiecznych. Oprócz sal, gdzie przeprowadzane są zajęcia, są to przykładowo łazienki. Pomieszczenia te są specjalnie przygotowane do potrzeb najmłodszych. Chodzi w pierwszej kolejności o dopasowanie rozmiarów znajdujących się tam sprzętów do potrzeb małych dzieci. Można więc tam zobaczyć nisko położone umywalki, a także sedesy mniejszych rozmiarów niż zwykle. Do specyficznych wnętrz w przedszkolach należą także szatnie, w których dzieci zdejmują okrycia wierzchnie, a także buty.

Wyposażenie sal przeznaczonych na zajęcia

Autor: Sanitec KOŁO

Zajęcia w placówkach przedszkolnych odbywają się w specjalnych pomieszczeniach, które mogą niekiedy odrobinę przypominać sale w szkole. Różnią się od nich jednak duża ilością zabawek, która tam zwykle występuje. Poza tym nawet pomoce naukowe przeznaczone dla szkoły różnią się od tych przedszkolnych. Koniecznymi akcesoriami są w pierwszej kolejności meble przedszkolne. Są to elementy rzecz jasna o wiele mniejsze od typowych mebli. Większa część firm wytwarzających meble posiada w swojej ofercie również tego typu mniejsze elementy.
Autor dioralino