Na pewno opłaca się uczyć się języków obcych, choćby biorąc pod uwagę fascynującą przygodę, która umożliwia nam poznanie konkretnego obszaru kulturowego, obyczaje, wierzenia, kulturę czy historię. Znajomość języków to również znacznie większa szansa na znalezienie lepszej pracy. Według różnych, niezależnych badań zwiększa się w Polsce odsetek ludzi posługujących się znajomością chociaż jednego języka. Wśród młodych zdecydowana większość osób umie język angielski, wśród starszych język rosyjski jest najbardziej popularny.

książki do nauki ukraińskiego

Autor: Photocapy
Źródło: http://www.flickr.com

Wyniki te nie zaskakują. Rosyjski był jedynym słusznym językiem w czasie komunizmu. W szkołach panował niepodzielnie, wielu z tego powodu ma teraz wstręt do naszego wschodniego sąsiada . Wraz z transformacją zawitał do Polski język angielski i szybko zdobył nowe rejony. Obecnie wielu młodych ludzi, właściwie nawet – wszyscy znają ten język, jedni mówią płynniej, inni mniej płynnie w tym języku. Niemniej, poprzez znanie tego języka łatwiej się nam podróżuje, poznaje nowych ludzi, mamy mniej kompleksów i czujemy się bardziej obywatelami świata.

Wraz z nastaniem nowych obyczajów pojawiły się również inne języki (lekcje języków obcych). Obok angielskiego najczęściej uczono niemieckiego i francuskiego. Oba te języki są bardzo przydatne, Niemcy to przecież nasz zachodni sąsiad, najważniejszy partner handlowy, jedna z największych gospodarek świata. Francja jest również silnym krajem, francuski tymczasem o jeden z głównych języków Unii Europejskiej. W niektórych szkołach nauczano także włoskiego i hiszpańskiego, a w obecnych czasach wróciła moda na rosyjski. Młode pokolenie już nie pamięta czasów, gdy język wschodnich sąsiadów był wpychany do głów na siłę więc nie nie mają oporów, by zacząć się go uczyć.

Jedno jest niezmienne, nauka języków, czy to ze słowników, z rozmów, z książek czy z innych miejsc jest niezwykle przydatna, jednakowoż bardzo wzbogaca . Warto nawet wyjść poza schemat i nauczyć się języka mniej znanego. Nauka języków afroazjatyckich (choć mierna dostępność pomocy naukowych: słowników i podręczników) czy nauka języka wietnamskiego (choćby podstawowych słówek ze słownika – nauka (zobacz https://super-edu.pl/korepetycje/statystyka/krakow) języków afroazjatyckich) to dobry pomysł, który może zaprocentować w przyszłości.